Ars Sacra El Greca – w 100-lecie Niepodległości i Muzeum

100 LAT……….

W 1918 roku, z chwilą odzyskania przez Polskę Niepodległości i wskrzeszenia Diecezji Siedleckiej, biskup Henryk Przeździecki erygował Muzeum Diecezjalne, którego dyrektorem został ks. Karol Dębiński. Pierwotnie mieściło się w Janowie Podlaskim !!! Kiedy do muzealnych zbiorów został włączony obraz El Greca urosła ranga naszej placówki. Muzeum stało się wyjątkową i najważniejszą atrakcją Siedlec.  W 2017 roku obraz przeszedł konserwację, która pozwala dostrzec szybkie pociągnięcia pędzla, niepowtarzalną kolorystykę, wyraźną fakturę płótna, wskazując, że dzieło mógł namalować tylko człowiek o głębokiej, wręcz mistycznej wierze – El Greco. Zbiory są nieustannie powiększane, co sprawia, że muzeum staje się jedną z najważniejszych placówek we wschodniej Polsce.

To wyjątkowa rocznica, która chcemy upamiętnić licznymi Wydarzeniami. W planach mamy m.in. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o El Greco, emisja Dukatu Lokalnego – 4 FRANKI, odcinek Ojca Mateusza poświęcony naszemu obrazowi oraz fantastycznie zapowiadająca się Wystawa dziel El Greca w Siedlcach: „ARS SACRA EL GRECA – W 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI I MUZEUM”, którą swoim Patronatem zaszczycił Prezydent Polski – Andrzej Duda. Zapraszamy do udziału w naszych Wydarzeniach.