Dukat lokalny 4 FRANKI

Dukat lokalny 4 FRANKI

Pragniemy zaprosić Państwa do udziału w akcji „Dukat Lokalny 4 Franki” realizowanej wraz z Mennicą Polską z okazji jubileuszu 100. rocznicy powstania Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. W planowanym okresie emisji od 1 września do 19 października 2018 r. na terenie miasta Siedlce wyznaczona zostanie sieć punktów, gdzie na zasadzie wymiany (forma żetonu, bonu towarowego) będzie można nabyć produkty lub usługi bądź otrzymać resztę w 4 Frankach. 4 Franki będą miały równowartość 4 złotych. Specjalnie dla kolekcjonerów i numizmatyków przygotowana została także srebrna wersja monety.

 

4 Franki nie  będą jednak prawnym środkiem płatniczym. W myśl hasła ZAMIEŃ – ZATRZYMAJ – ZAPŁAĆ można będzie monetę mosiężną wymienić na złotówki, zatrzymać jako swoją pamiątkę jubileuszu Muzeum lub zapłacić nią w punkcie honorującym dukat lokalny – traktując jako normalny środek płatniczy. Wprowadzenie do obiegu dukata odbywać się będzie przez Agentów, partnerów akcji, w formie wydania reszty za zakupy lub świadczoną usługę, lecz tylko za zgodą i na życzenie klienta. Lokalne dukaty będzie można ponadto nabyć bezpośrednio w głównym punkcie wymiany: Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach przy ul. Biskupa I. Świrskiego 56. Listę punktów (Agentów), gdzie honorowane będą Franki oraz szczegółowe informacje będzie można uzyskać w Muzeum oraz na stronie internetowej www.muzeum.siedlce.pl. Cała akcja „Dukata Lokalnego” ma na celu promocję Jubileuszu Muzeum oraz twórczości El Greco.

To wyjątkowe wydarzenie ma na celu upamiętnić 100. rocznicę powstania Muzeum oraz wypromować znajdujący się w naszych zbiorach jedyny w Polsce obraz El Greca Ekstaza św. Franciszka (1580). W 1918 roku, z chwilą odzyskania przez Polskę Niepodległości i wskrzeszenia Diecezji Siedleckiej, biskup Henryk Przeździecki erygował Muzeum Diecezjalne, którego dyrektorem został ks. Karol Dębiński. Do muzealnych zbiorów został włączony obraz El Greca, co zdecydowanie podnosi walory artystyczne naszej placówki oraz stanowi wyjątkową i najważniejszą atrakcję Siedlec. Przedstawienie Świętego Stygmatyka w specyficznej dla malarza manierze skupia uwagę widza i niepostrzeżenie przenosi w nieznaną, niebiańską sferę. W 2017 roku obraz przeszedł konserwację, która pozwala dostrzec szybkie pociągnięcia pędzla, niepowtarzalną kolorystykę, wyraźną fakturę płótna, wskazując, że dzieło mógł namalować tylko człowiek o głębokiej, wręcz mistycznej wierze – El Greco. Zbiory muzealne są nieustannie powiększane, co sprawia, że stajemy się jedną z największych placówek we wschodniej Polsce.

Dukat przedstawia na awersie fragment siedleckiego obrazu El Greca ukazujący z profilu postać św. Franciszka, na tle którego umieszczono malarską paletę z autorem i tytułem dzieła. Nad postacią półkolem widnieje napis w jednym wierszu: 4 FRANKI. Rewers ukazuje charakterystyczny element dekoracyjny siedleckiego muzeum, zaś po środku logo jubileuszu.

Zasady udziału w akcji

Organizatorem akcji promocyjnej „Dukat Lokalny 4 Franki” w Siedlcach jest Muzeum Diecezjalne w Siedlcach i dlatego każda instytucja czy firma, która będzie chciała honorować Franki, powinna skontaktować się z pracownikami tej placówki. Akceptując regulamin akcji będzie mogła w czasie jej trwania przyjmować i wydawać dukaty na równi ze środkiem płatniczym, czyli z polskim złotym. W każdym sklepie honorującym Franki pojawią się specjalne oznakowania mówiące o akcji, obwieszczenia i naklejki z informacją o przyjmowaniu dukatów. Warto dodać, że przez cały czas trwania akcji również w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach będzie można wymienić 4 złote na 4 Franki, jak również otrzymać za 4 Franki 4 złote.

Czas obowiązywania Dukata Lokalnego

Dukaty lokalne w Siedlcach zostaną wprowadzone do obiegu 1 września podczas Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym i będą honorowane do 19 października 2018 r. Wprowadzamy do obiegu 20 tysięcy dukatów o nominale 4 Franków, każdy o równowartości 4 złotych. Dodatkowo wybijemy też 400 srebrnych monet o nominale 4 Franków, zamkniętych w specjalnych kapsułach, przede wszystkim dla numizmatyków i kolekcjonerów.

Dukaty lokalne o nominale 4 Franków po okresie honorowania w sklepach, czyli z dniem 19 października, tracą swoją wartość nominalną. Do 19 października jest więc czas, by 4 Franki zamienić z powrotem na 4 złote, jednak sukces poprzednich akcji w Siedlcach i innych miastach pokazuje, że nikt z tego nie korzysta i cały nakład dukatów mieszkańcy zatrzymują „na pamiątkę”.

Dukaty srebrne będą rozprowadzane także po 19 października, wśród kolekcjonerów i numizmatyków, choć można być prawie pewnym, że do tego czasu cały nakład 400 sztuk rozejdzie się „jak świeże bułeczki”.

Dukaty lokalne służą promocji Muzeum oraz funkcjonują jako bon towarowy z możliwością zwrotu.

Kontakt w sprawach organizacyjnych:

Ks. Robert Mirończuk

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach

tel. 503 035 500

mail: mironczuk@muzeum.siedlce.pl

 

 

LISTA MIEJSC, GDZIE MOŻNA NABYĆ DUKAT LOKALNY:

Muzeum Diecezjalne w Siedlcach

Dni Siedlec, ul. Jana Pawła II, stoisko UM Siedlce

SIEĆ SKLEPÓW TOPAZ W SIEDLCACH:

ul. Armii Krajowej 5

ul. Warszawska 133

ul. Kazimierzowska 7

ul. Brzeska 134

ul. Sokołowska 47

ul. Sokołowska 157

ul. Wyszyńskiego 7

ul. Daszyńskiego 3

ul. Janowska 93

SIEĆ PIEKARNI BALDWIN W SIEDLCACH:

ul. Browarna 2
ul. Rynkowa 12
ul. Monte Cassino 45A
ul. Sienkiewicza 1
ul. Pułaskiego 32
ul. Piłsudskiego 86
ul. Młynarska 15P
ul. Nowy Świat 1
ul. Kilińskiego 21
ul. Graniczna 7
ul. Romanówka 16
ul. Wyszyńskiego 9

SIEĆ SKLEPÓW SPOŁEM W SIEDLCACH:

ul. Mazurska 2

ul. Sienkiewicza 57

ul. Chrobrego 17

ul. Poniatowskiego 12

ul. Dreszera 5

ul. 3-Maja 29

ul. 11-listopada 36

ul. Asłanowicza 12

ul. Piłsudskiego 58

ul. Unitów Podlaskich 4

 

 

Leave a Comment (0) ↓