Wykłady inauguracyjne

Druga część uroczystości odbyła się w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury o godz. 19.00.  21 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach zainaugurowano Obchody Międzynarodowego Roku El Greco. Podczas tego spotkania ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach przedstawił plan wydarzeń, które nas czekają. Podczas spotkania wygłoszono dwa wykłady: Dr Cezary Taracha z KUL opowiedział o Hiszpanii Złotego Wieku, natomiast dr Pablo de la Fuente z KUL o życiu i twórczości El Greca. – Hiszpania epoki El Greca została zjednoczona przez królów katolickich: Ferdynanda Aragońskiego i Izabelę Kastylijską – mówił pierwszy z prelegentów. – Tak zwany Złoty Wiek rozpoczął się w połowie XVI w. W tym okresie Hiszpania stała u szczytu swojej potęgi. Jej imperium rozciągało się na Amerykę, dzięki odkryciom i podbojom Nowego Świata. Z tym okresem związane jest powiedzenie: „W hiszpańskim imperium słońce nigdy nie zachodziło”. Ogromne mocarstwo łączyła osoba króla, wiara katolicka, a także zarządzanie za pomocą kolegialnych i tematycznych rad. El Greco tworzył w Hiszpanii silnej, zamożnej i katolickiej, w której rozwijał się mecenat kultury i sztuki – mówił C. Taracha.

El Greco, a właściwie Domenicos Theotocopulos, urodził się na wyspie Kreta. Początkowo jego marzeniem była kariera nadwornego malarza króla i udział w wielkim przedsięwzięciu przyozdobienia komnat królewskich Escorialu. Około 1576 roku El Greco przybył do Toledo, gdzie powstały jego najbardziej dojrzałe dzieła. W przeciwieństwie do malarstwa renesansowego, El Greco, w charakterystyczny dla manieryzmu sposób, w miejsce perspektywy wprowadził symboliczny płaszczyznowy porządek elementów. Postacie malowane przez El Greco mają zachwiane proporcje. Jego obrazy charakteryzują się wydłużeniem postaci, stonowanymi barwami i zakłóceniem w perspektywie i harmonii. Temat św. Franciszka jest bardzo popularny w malarstwie El Greca. Obraz „Ekstaza św. Franciszka” przedstawia Biedaczynę z Asyżu w momencie otrzymania stygmatów. Jest on pochylony i wpatrzony w niebo, wydaje się być niezwykle uduchowiony – wyjaśnił dr Pablo de la Fuente.

Spotkanie zakończył recital muzyki hiszpańskiej w wykonaniu Agnieszki Gertner-Polak (sopran), Monika Rosca (fortepian) i Krzysztof Woźniczko (altówka).

Kolejne spotkanie w ramach obchodów Roku El Greca odbędzie się 7 marca. W 2014 r. zaplanowano także m.in.: międzynarodową konferencję naukową pt.: „Sztuka doby El Greca”, organizowaną przy współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, która potrwa od 28 do 30 maja. Konferencja rozpocznie się na Zamku Królewskim w Warszawie, a przez dwa dni odbywać się będzie w Pałacu Ogińskich w Siedlcach. Na przełomie września i października obraz „Ekstaza św. Franciszka” będzie można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.

W inauguracji wzięli udział m.in. Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, bp Piotr Sawczuk, poseł Krzysztof Borkowski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski –oraz jego zastępcy Anna Sochacka i Jarosław Głowacki, Bożena Piechowicz – rektor Collegium Mazovia, Grzegorz Welik – dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach, Artur Badach – kurator w Ośrodku Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie.
Kolejne spotkanie w ramach obchodów Roku El Greco odbędzie się 7 marca.

Leave a Comment (0) ↓